lilia

Jakieś warsztaty

Jivaka żył około 2560 lat temu w królestwie Magadha w Indiach. Jego ojcem był król Bimbisara a matką słynna artystka Ambapali. Gdy Jivaka miał 16 lat po raz pierwszy spotkał historycznego Buddę Siakiamuniego i został jego uczniem.

Zgodnie z radą duchowego nauczyciela, już w wieku lat 17 Jivaka udał się w podróż do Taxila. Spotkał tam słynnego lekarza i mędrca Aitreyę i został jego głównym uczniem. W czasie siedmiu lat intensywnej nauki Jivaka otrzymał przekaz całej wiedzy dotyczącej leczenia jaką dysponował jego nauczyciel. Krótko po tym udał się na zamknięte odosobnienie. W czasie odosobnienia, zdobyta wiedza stała się doświadczeniem a przeszkody w umyśle rozpuściły się. Wyzwolony z wszelkich zasłon i koncepcji powrócił do Magadha gdzie pomagać swojemu rdzennemu nauczycielowi, Buddzie Siakiamuniemu co jest udokumentowane w buddyjskich sutrach.

Po jakimś czasie Budda Siakiamuni przekazał Jivace całą odpowiedzialność medyczną za siebie i Sangę (społeczność praktykujących). Po śmierci Buddy Jivaka udał się do Tybetu gdzie zbudował podwaliny buddyjskiej medycyny i do tej pory jest znany jako Sangdzie Son-Nu.

jtyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy